Loading subcategories...
We are offering Thread Tube Winding Machine to our client.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Machine Type | Cone winding |
| No. of Spindles | 4 |
| Winding Speed | 800 m/min |
| Package Type | Tube |
| Layers | 6 |
| Traverse Type | Precision |
| Yarn Denier Range | 150D–600D |
| Yarn Type | Polyester |
| Voltage | 340V |
| Phase | Three Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Drive Type | Individual spindle |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Production Capacity | 6 to 7 kg per shift |
| Delivery Time | 20 |
| Price | Rs 55,000 / Piece |
| Additional Information | |
|---|---|
| SKU | 1 |
| Country of Origin | India |
| Customisable | No |
• Polyester yarn winding • Tube package preparation • Industrial textile production
| Production Lead Time | 4-7 Days |
| Available Stock | In stock |
| Sample Availability | No |
| Shipping Internationally | Yes | |
| Methods |
| |
| IncoTerms |
| |
| Port of Dispatch | -- | |
| Packaging Type | -- | |
| Units per Package | -- | |
| Barcode / HSN / GTIN / UPC | 0 | |
| Dispatch Lead time | Ships in 7 Days |
150D–600D polyester yarn.
Up to 6 layers per package.
Standard delivery within 20 days.
Yes, with individual spindle drive.
Primarily designed for polyester, cotton requires customization.
Shipping fee and delivery date to be negotiated. Contact supplier now for more details.